top of page
protihrac_stills_02_300dpi.jpg

PROTIHRÁČ

Není to tak dávno, co byl Petr na vrcholu a jako kapitán táhl za titulem nejslavnější fotbalový klub v zemi. Časy se ale mění, teď už Petr bojuje jen sám se sebou.

O FILMU

Protihráč je volně inspirován osudem Milana Pacandy, kdysi skvělého fotbalisty, kterého přemohla závislost na výherních automatech. Pacanda se několikrát pokoušel o restart kariéry v menších klubech, ale i přes prvotní odhodlání ho jeho neřesti vždy doběhly. Ondřej však ve svém filmu nevypráví příběh fotbalisty, ale člověka. Základní východiskem, od nějž se odvíjel nejen scénář, ale i audiovizuální podoba snímku, je potřeba nechat diváka nahlédnout do nitra postavy, do jejích obav a umožnit publiku prožít onen kolotoč neustále se vracejících neodbytných představ nutících člověka znovu a znovu podlehnout objektu závislosti. Z toho důvodu je tedy film vyprávěn subjektivně, z pohledu protagonisty.

 

Práce s kamerou do určité míry vychází z principů, s nimiž pracuje film Saulův syn, který je jedním z nejlepších příkladů subjektivního vyprávění, navíc se snahou o autenticitu. Těmito principy myslím především využití ruční kamery, která se drží neustále blízko protagonisty a zachovává jeho perspektivu, a vyprávění v dlouhých nepřerušovaných záběrech, kdy se každý jednotlivý obraz odehrává takřka v reálném čase, což je jeden ze způsobů, jak formálním prostředky podpořit autenticitu vyprávění.

Na rozdíl od snímku Lászla Nemese se ale v Protihráči musí kamera zaměřovat mnohem méně na samotného protagonistu a více na to, co vidí, jelikož film pracuje s představami, které se prolínají s realitou.

 

Režisér Ondřej Erban zde pokračuje ve spolupráci s kameramanem Davidem Hofmannem a zvukařem Miroslavem Chaloupkou, se kterými spolupracoval na předchozím úspěšném krátkometrážním snímku Sto dvacet osm tisíc (Cinéfondation, Magnesia, BAFTA Shortlist). Film tentokrát vznikl v produkci Shore Points (Jakub Jíra), která připravuje s režisérem i jeho celovečerní debut Daleko / Blízko. 

KREDITY

Scénář a režie: Ondřej Erban

Producenti: Jakub Jíra / Shore Points,  Laura Figurová

Kamera: David Hofmann

Střih: Šimon Hájek

Zvuk: Miroslav Chaloupka

Hudba: 2L Klebold

Architekt: Ondřej Lipenský

Vedoucí produkce: Ondřej Lukeš

Kostýmy: Lucie Sedláková

Masky: Patricie Skálová

Hrají: Kryštof Hádek, Martin Sitta, Jiří Konvalinka, Jiří Valeš, Luděk Erban, Elizaveta Maximová, Elijáš Jurásek a další

Koproducenti: Česká televize, Boogiefilms, FAMU, PFX, Soundsquare, Filmtalent Zlín

 

Film vznikl za podpory Státního Fondu Kinematografie

bottom of page