top of page
FRONTIER_still_1.jpg

HRANICE

Film Hranice se v kontextu nedávné uprchlické krize zaobírá střetem lidského rozměru se systémem.

O FILMU

Film Hranice vychází z mediálně exponované kauzy uprchlické krize ale spíše než politickým stanoviskem je snahou o nahlížení na tento problém z principiálnějšího hlediska. Od většiny ostatních filmů s podobnou tematikou se na první pohled odlišuje zvolenou perspektivou. Hlavní postava filmu je člověk, který má za úkol bránit hranice a na prvním místě hodnotového žebříčku má rodinu. Setkání se svým protějškem na druhé straně barikády jej ale donutí zapochybovat o správnosti svého konání. Primárním cílem tohoto filmu není útočit na lidské emoce na bázi soucitu s uprchlíky. Hlavním cílem je klást důraz na univerzálnější vrstvy této problematiky a odhalit divákům paradox celé situace. Ve své podstatě je to příběh jednotlivců nedobrovolně postavených proti sobě v soukolí nesmyslného systému, který sami nedokážou změnit. 

Vizuální atmosféru filmu definuje sevřenost jeho děje do jedné chladné noci. Západ a východ slunce tak vytváří přirozený rám příběhu. Z formálního hlediska je Hranice experimentem, jak skloubit umělecký a žánrový film. Záměrně využívá estetiku žánrového filmu, ale zároveň si dává za cíl oprostit se od principů atrakce. Forma se záměrně vyhýbá podbízivosti a dění zobrazuje v chladném odstupu, který vytváří pnutí mezi emocionálním prožíváním příběhu a jeho racionálním vnímáním. Středobodem ale zůstávají postavy, které procházejí vnitřním konfliktem. Kamera se tak věnuje krajině obličeje a snaží se odhalit skrývanou tenzi.

Princip postav, jež se dostávají do vnitřního konfliktu s rolí, kterou v rámci svého okolí a společnosti zastávají, se vine napříč tvorbou Damiána Vondráška. Ať už je to předchozí film Vězení (San Sebastian, Karlovy Vary, nominace na cenu Magnesia), nebo cvičení prvního ročníku Spolu (cena za režii na Famufestu, uvedení do kinodistribuce pod AČFK), středobodem autorova zájmu je vždy v první řadě postava. V současné době připravuje krátký film s názvem Rituály a celovečerní debut. 

KREDITY

Scénář: Damián Vondrášek a Lukáš Csicsely

Režie: Damián Vondrášek

Producent: Martina Netíková/ Background Films s.r.o.

Kamera: Filip Marek

Střih: Jakub Podmanický

Zvuk: Luka Šuto

Architekt: Stella Šonková

Kostýmy: Paulina Bočková

Masky: Kateřina Pešičková

Vedoucí produkce: Eva Pavlíčková

Hrají: Marián Mitaš, Raed Farhat, Viktor Zavadil

Koproducenti: Česká televize, FAMU

 

Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie a Jihomoravského filmového nadačního fondu.

bottom of page