top of page
ANATOMY_STILLS_13 (kopie).png

ANATOMIE ČESKÉHO ODPOLEDNE

Koupání na vlastní nebezpečí.

O FILMU

Anatomie českého odpoledne je volně inspirována skutečnou událostí, která se odehrála v roce 2018 na koupališti ve Lhotce, kdy během jednoho odpoledne utonuli v jezeře dva vietnamští chlapci. Tato kauza byla zpočátku uchopena médii z hlediska xenofobie. Naší snahou bylo se od tohoto tématu oprostit a uchopit událost jako minimalistickou, přesnou a univerzální studii o chování davu tváří v tvář cizímu neštěstí.

 

Ve snaze najít v “banálním” lokálním prostředí univerzální princip, navazuje režisér Adam Martinec ve svém přístupu na nejlepší tradici české nové vlny, zároveň je možné z něj vyčíst tématickou příbuznost s režisérem Rubenem Östlundem a jeho konfrontaci lidí Prvního světa, s nečekanou událostí, jež je vytrhne z komfortní jistoty. Na jasně vytyčeném subtilním prostoru jednoho odpoledne na jednom koupališti nenápadně rozplétáme dynamiku znuděného a pohodlného davu,v němž každý primárně sleduje svůj vlastní zájem. 

 

Režisér Adam Martinec zde navazuje na spolupráci s kameramanem Davidem Hofmannem, zvukařem Michaelem Kocábem a producentem Matějem Paclíkem, kteří se podíleli na většině jeho krátkých filmů, zejména na jeho předposledním úspěšném snímku Cukr a sůl (San Sebastian, Prague Short Film Festival, nominace na cenu Magnesia), ve kterém jako v případě Anatomie českého odpoledne rozehrává téma smrti a umírání na zdánlivě nepatřičném místě. Film vznikl pod produkcí Breathless Films s.r.o., která s tvůrcem připravuje jeho další krátký film Mord a jeho celovečerní debut.

KREDITY

Scénář a režie: Adam Martinec

Producent: Matěj Paclík (Breathless Films)

Kamera: David Hofmann

Střih: Matěj Sláma

Zvuk: Michael Kocáb

Scénografie: Aneta Grňáková

Kostýmy: Lucie Sedláková

Masky: Magdalena Vaverková

Vedoucí produkce: Ondřej Lukeš

Koproducent: Ondřej Šejnoha (FAMU)

Hrají: Jakub Špalek, Simona Peková, Jiří Šeda, Matouš Borecký, Adam Kyznár, Renata Prokopová, Mikuláš Křen a další

Film vznikl za podpory Státního fondu kinematografie.

bottom of page